Make your own free website on Tripod.com
  Arabic Online

ARABIC ONLINE

        اللّغة العربيّة    

Arabic Online

 

• Welcome!

• Varieties of Arabic

• Alphabet

• Pronunciation
• Words
• Vowels
• Reading out

• Syllables

• Stress

• Rules of Pause

• Writing of Letter 'alif

• Roots

• Sibawayh's phonology

• Historical phonology

• Nouns

• Irregular Nouns

• Declension

• Noun Gender

• Feminine Markers

• Singular Nouns

• Dual Nouns

• Plural Nouns EDITED

• Masculine Plural Nouns EDITED

• Feminine Plural Nouns

• Irregular Plural Nouns
• Articles

• Case Inflection

• Case Endings

• The Six Nouns

• Noonation

• Adjectives

• Genitive Construction

• Am/Is/Are Sentences

• Verbs

• Irregular Verbs

• Verb Forms

• Perfective Verbs

• Perfective Conjugation

• Irregular Perfective Conjugation

• Imperfective Verbs

• Imperfective Conjugation

• Irregular Imperfective Conjugation

• Moods

• Subjunctive Mood

• Jussive Mood

• Mood Signs

• Energetic Mood

• Imperative Mood

• Passive Voice

• Passive Perfective Verbs

• Passive Imperfective Verbs

• Passive of Irregular Verbs

• Subject Pronouns

• Object Pronouns

• Demonstratives

• Relative Pronouns

• Sentences

• To Have

• Incomplete Verbs

• Frozen Verbs

• Verb-Like Particles

• Negation

• Present Negative

• Past Negative

• Future Negative

• Negation+Exclusion Style

• Interrogation

• Yes/No Questions

• Interrogative Pronouns

• Polite Request

• Introductory Particles

• Infinitival/Indefinite maa

• Prepositions

• Conjunctions

• Adverbs

• Inactive Particles

• Ablative Particles

• Vocative Particles

• Exclamatory Style

• Praise & Disparagement

• Derived Nouns

• Verbal Nouns

• Active Participles

• Passive Participles

• Participle-like Adjectives

• Comparatives

• Place-nouns

• Time-nouns

• Tool-nouns

• Attributives

• Diminutives

• Vocabulary

• Dialects

• Survival Phrases

 

Add your comments to the Guestbook


View the Guestbook

 

IMPORTANT NOTICE

I have nothing to do with the adds that appear on this website (including the add on top which says "Arabic Code." This add is NOT mine). I don't sell books, courses, lessons, or anything.

This website is being transferred to another domain.

© Hani Deek 2005-2016. Unauthorized use and/or duplication of this website's content without express and written permission from this website’s author is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Hani Deek with appropriate and specific direction to the original content.

This site may not show well with browsers other than Microsoft Internet Explorer (e.g Firefox). If you are having problems with viewing the site, please consider trying another browser. Sorry about that.

 


 

Verbs

Imperfective Structures (continued)

 

Conjugation of Irregular Verbs

 

For description of irregular verb types, you may go here

1) Doubled Verbs

Doubled verbs are verbs that end with a shadda(t), which indicates doubled consonants without a vowel in between.

The imperfective doubled verbs will need to be restored to their original forms in the feminine plural conjugations.

A point we made when we defined the doubled verbs is that there are two types of them; ones that have an omitted short vowel from between the doubled letters (-CvCvC → -CvCC, most of the verb forms) and ones that have a displaced-back short vowel (-CCvC → -CvCC, only forms I, IV, X & QIV in the imperfective).

This distinction is important in the imperfective because this vowel we are talking about is the changeable green short vowel of the imperfective structure.

For the doubled verbs with an omitted short vowel, there will not be a green short vowel in the imperfective because it is omitted. It will appear only when we restore the verbs to their original forms in the feminine plural conjugations.

For the doubled verbs with a displaced-back short vowel, there will be a green short vowel but it will be displaced back in the structure. It will move back to its original position only when we restore the verb to its original form in the feminine plural conjugations.

Example, the form VIII verb:

Original Form Doubled Verb

اِشْتَدَدَ

اِشْتَدَّ

'ishtadad(a)

'ishtadd(a)

(He) intensified (intr.)

 

A form VIII verb is a Ya-i verb. However, when this verb is turned into an imperfective, there will be no chance for the green short vowel to show itself because it is deleted:

Original Form

Doubled Verb

يَشْتَدِدُ

يَشْتَدُّ

yashtadid(u)

yashtadd(u)

(He) intensifies (intr.)

 

The full conjugation:

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

اِشْتَدَّ : اِفْتَعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) intensify

'ashtadd(u)

أَشْتَدُّ

(You masc.) intensify

tashtadd(u)

تَشْتَدُّ

(You fem.) intensify

tashtaddeen(a)

تَشْتَدِّيْنَ

(He) intensifies

yashtadd(u)

يَشْتَدُّ

(She) intensifies

tashtadd(u)

تَشْتَدُّ

D

U

A

L

(You masc.) intensify

tashtaddaan(i)

تَشْتََدَّاْنِ

(They masc.) intensify

yashtaddaan(i)

يَشْتَدَّاْنِ

(They fem.) intensify

tashtaddaan(i)

تَشْتََدَّاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) intensify

nashtadd(u)

نَشْتَدُّ

(You masc.) intensify

tashtaddoon(a)

تَشْتَدُّوْنَ

(You fem.) intensify

tashtadidn(a)

تَشْتَدِدْنَ

(They masc.) intensify

yashtaddoon(a)

يَشْتَدُّوْنَ

(They fem.) intensify

yashtadidn(a)

يَشْتَدِدْنَ

The verb stem is restored to its original form in the feminine plural conjugations to prevent the formation of three-consonant clusters (ddn).

This will be the conjugation for all the forms that can be doubled verbs except forms I, IV, X & QIV. For these, the green vowel is displaced not deleted, so it will show up.

Example, a form IV verb:

Original Form

Doubled Verb

أَحْبَبَ

أَحَبَّ

'ahbab(a)

'ahabb(a)

(He) loved/liked

 

A form IV verb is a Yu-i verb.

Original Form

Doubled Verb

يُحْبِبُ

يُحِبُّ

yuhbib(u)

yuhibb(u)

(He) loves/likes

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

أَحَبَّ : أَفْعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) love

'uhibb(u)

أُحِبُّ

(You masc.) love

tuhibb(u)

تُحِبُّ

(You fem.) love

tuhibbeen(a)

تُحِبِّيْنَ

(He) loves

yuhibb(u)

يُحِبُّ

(She) loves

tuhibb(u)

تُحِبُّ

D

U

A

L

(You masc.) love

tuhibbaan(i)

تُحِبَّاْنِ

(They masc.) love

yuhibbaan(i)

يُحِبَّاْنِ

(They fem.) love

tuhibbaan(i)

تُحِبَّاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) love

nuhibb(u)

نُحِبُّ

(You masc.) love

tuhibboon(a)

تُحِبُّوْنَ

(You fem.) love

tuhbibn(a)

تُحْبِبْنَ

(They masc.) love

yuhibboon(a)

يُحِبُّوْنَ

(They fem.) love

yuhbibn(a)

يُحْبِبْنَ

The verb stem is restored to its original form in the feminine plural conjugations.

 

►Form I Doubled Verbs

Perfective form I doubled verbs have an omitted short vowel.

fa"al(a)

   
fa"il(a)

fa"l(a)

fa"ul(a)

   

 

However, if we were to omit the vowel in the imperfective, we would get the following:

 

yaf"al(u)

 

 

yaf"il(u)

yaf"l(u)

yaf"ul(u)

 

 

Because the a between the first two root-letters is deleted in the imperfective, we would get yaf"l(u) which contains a three-consonant cluster that is unpronounceable.

Therefore, they had to keep the green short vowel in these verbs, but since the resultant structure contained -CCvC, like forms IV, X & QIV, they treated it in a similar manner and displaced the green vowel back -CCvC → -CvCC.

yaf"al(u)

 

yafa"l(u)

yaf"il(u)

yafi"l(u)

yaf"ul(u)

 

yafu"l(u)

 

Example, the verb:

Original Form

Doubled Verb

عَدَدَ

عَدَّ

"adad(a)

"add(a)

(He) counted

This is an u verb, it will become:

Original Form

Doubled Verb

يَعْدُدُ

يَعُدُّ

ya"dud(u)

ya"udd(u)

(He) counts

 

 

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

عَدَّ : فَعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) count

'a"udd(u)

أَعُدُّ

(You masc.) count

ta"udd(u)

تَعُدُّ

(You fem.) count

ta"uddeen(a)

تَعُدِّيْنَ

(He) counts

ya"udd(u)

يَعُدُّ

(She) counts

ta"udd(u)

تَعُدُّ

D

U

A

L

(You masc.) count

ta"uddaan(i)

تَعُدَّاْنِ

(They masc.) count

ya"uddaan(i)

يَعُدَّاْنِ

(They fem.) count

ta"uddaan(i)

تَعُدَّاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) count

na"udd(u)

نَعُدُّ

(You masc.) count

ta"uddoon(a)

تَعُدُّوْنَ

(You fem.) count

ta"dudn(a)

تعْدُدْنَ

(They masc.) count

ya"uddoon(a)

يَعُدُّوْنَ

(They fem.) count

ya"dudn(a)

يَعْدُدْنَ

The verb stem is restored to its original form in the feminine plural conjugations.

Thus, form I doubled verbs change from verbs with an omitted vowel in the perfective to verbs with a displaced-back vowel in the imperfective.

Note that imperfective form I doubled verbs are mostly u verb. There are few that are i or a verbs and most of these are classical verbs.

Some a and i verbs:

Imperfective

Perfective

 yazall(u) 

يَظَلُّ

zall(a)

ظَلَّ

(he) remains/stays

(he) remained/stayed

 yamall(u) 

يَمَلًُّ

mall(a)

مَلَّ

(he) becomes bored

(he) became bored

 yakall(u) 

يَكَلَّ

kall(a)

كَلَّ

 (he) becomes worn out

(he) became worn out

 yafirr(u)

يَفِرَّ

farr(a)

فَرَّ

 (he) escapes

(he) escaped

 yakhiff(u)

يَخِفُّ

khaff(a)

خَفَّ

(he) becomes light

(he) was/became light

 yaqill(u) 

يَقِلُّ

qall(a)

قَلَّ

 (he/it) becomes few/little

(he/it) was/became few/little

 yahinn(u) 

يَحِنَّ

hann(a)

حَنَّ

 (he) yearns

 (he) yearned

 yarinn(u)

يَرِنَّ

rann(a)

رَنَّ

(he) rings

(he) rang

 ya'inn(u)

يَئِنَّ

'ann(a)

أَنَّ

(he) moans

(he) moaned

 

More examples of i verbs:

Yaf"il(u) yafi"l(u)

شَبَّ

حَرَّ

جَلَّ

شَذَّ

خَرَّ

شَطَّ

شَحَّ

فَحَّ

حَبَّ

جَدَّ

 

 

نَسَّ

دَمَّ

دَرَّ

 

Conjugation of Doubled Verbs

Perfective

Imperfective

1st person

untie

1st person

don't untie

2nd person

untie

2nd person

untie only with the feminine plural

3rd person

untie only with the feminine plural

3rd person

untie only with the feminine plural

 

Conjugation of Doubled Verbs

Perfective

Imperfective

Forms I, VII, VIII, IX & XI omitted short vowel Forms VII, VIII, IX & XI omitted short vowel

Forms IV, X & QIV

displaced-back short vowel

Forms I, IV, X & QIV

displaced-back short vowel

 

 

2) Mithaal Verbs

Mithaal verbs are verbs whose first original letter is a weak letter.

These verbs conjugate regularly in the perfective. In the imperfective, they conjugate regularly in all the forms but forms I & IV. In these two forms, the conjugation can be regular or irregular depending on whether the first original letter is y or w.

 

►Form I Mithaal Verbs

  • Y Mithaal Verbs

Form I Mithaal verbs whose first original is y conjugate regularly. These verbs are rare.

Example:

يَبِسَ

yabis(a)

(he) dried up, hardened (intr.)

 

 

 

(He) hardened

yabis(a)

يَبِسَ

(He) hardens

yaybas(u)

يَيْبَسُ

 

 

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

يَبِسَ : فََعِلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) harden

'aybas(u)

أَيْبَسُ

(You masc.) harden

taybas(u)

تَيْبَسُ

(You fem.) harden

taybaseen(a)

تَيْبَسِيْنَ

(He) hardens

yaybas(u)

يَيْبَسُ

(She) hardens

taybas(u)

تَيْبَسُ

D

U

A

L

(You masc.) harden

taybasaan(i)

تَيْبَسَاْنِ

(They masc.) harden

yaybasaan(i)

يَيْبَسَاْنِ

(They fem.) harden

taybasaan(i)

تَيْبَسَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) harden

naybas(u)

نَيْبَسُ

(You masc.) harden

taybasoon(a)

تَيْبَسُوْنَ

(You fem.) harden

taybasn(a)

تيْبَسْنَ

(They masc.) harden

yaybasoon(a)

يَيْبَسُوْنَ

(They fem.) harden

yaybasn(a)

يَيْبَسْنَ

 

 

  • W Mithaal Verbs

Form I Mithaal verbs whose first original is w will lose the w in the imperfective if the green vowel of the imperfective is i . If the vowel is a , it will mostly be kept except in some verbs whose second or third root-letters are guttural or throat letters. If the green vowel is u, the w will not be lost.

 

I. i Verbs

These are the most common of Mithaal verbs. The w of these verbs will be always lost.

Example:

وَجَدَ

wajad(a)

(he) found

 

 

(He) found

wajad(a)

وَجَدَ

(He) finds

yawjid(u)

يَوْجِدُ

(He) finds

yajid(u)

يَجِدُ

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

وَجَدَ : فَعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) find

'ajid(u)

أَجِدُ

(You masc.) find

tajid(u)

تَجِدُ

(You fem.) find

tajideen(a)

تَجِدِيْنَ

(He) finds

yajid(u)

يَجِدُ

(She) finds

tajid(u)

تَجِدُ

D

U

A

L

(You masc.) find

tajidaan(i)

تَجِدَاْنِ

(They masc.) find

yajidaan(i)

يَجِدَاْنِ

(They fem.) find

tajidaan(i)

تَجِدَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) find

najid(u)

نَجِدُ

(You masc.) find

tajidoon(a)

تَجِدُوْنَ

(You fem.) find

tajidn(a)

تَجِدْنَ

(They masc.) find

yajidoon(a)

يَجِدُوْنَ

(They fem.) find

yajidn(a)

يَجِدْنَ

 

 

Try conjugating the following i verb:

 

وَعَدَ

wa"ad(a)

 

(He) promised

 

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

وَعَدَ : فَعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) promise

'a"id(u)

أَعِدُ

(You masc.) promise

ta"id(u)

تَعِدُ

(You fem.) promise

ta"ideen(a)

تَعِدِيْنَ

(He) promises

ya"id(u)

يَعِدُ

(She) promises

ta"id(u)

تَعِدُ

D

U

A

L

(You) promise

ta"idaan(i)

تَعِدَاْنِ

(They masc.) promise

ya"idaan(i)

يَعِدَاْنِ

(They fem.) promise

ta"idaan(i)

تَعِدَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) promise

na"id(u)

نَعِدُ

(You masc.) promise

ta"idoon(a)

تَعِدُوْنَ

(You fem.) promise

ta"idn(a)

تَعِدْنَ

(They masc.) promise

ya"idoon(a)

يَعِدُوْنَ

(They fem.) promise

ya"idn(a)

يَعِدْنَ

 

 

Imperfective

Perfective

ya"id(u)

يَعِدُ

wa"ad(a)

وَعَدَ

(he) promises

(he) promised

yasif(u)

يَصِفُ

wasaf(a)

وَصَفَ

(he) describes

(he) described

yasil(u)

يَصِلُ

wasal(a)

وَصَلَ

(he) arrives

(he) connects

(he) arrived

(he) connected

yaqif(u)

يَقِفُ

waqaf(a)

وَقَفَ

(he) stands up

(he) stops

(he) stood up

(he) stopped

yathiq(u)

يَثِقُ

wathiq(a)

وَثِقَ

(he) trusts (intr.)

(he) trusted (intr.)

yajib(u)

يَجِبُ

wajab(a)

وَجَبَ

(he) becomes necessary

Fr. il faut

(he) was/became necessary

Fr. il fallait

 

 

II. a Verbs

The w will be kept in the majority of these verbs. However, the verbs that are commonly used in modern Arabic are usually ones in which the w will be lost (verbs like put, fall, tread, and bestow).

Example, a classical verb:

 

وَجِلَ

wajil(a)

(he) was/became afraid

 

 

(He) became afraid

wajil(a)

وَجِلَ

(He) becomes afraid

yawjal(u)

يَوْجَلُ

 

 

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

وَجِلَ : فَعِلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) become afraid

'awjal(u)

أَوْجَلُ

(You masc.) become afraid

tawjal(u)

تَوْجَلُ

(You fem.) become afraid

tawjaleen(a)

تَوْجَلِيْنَ

(He) becomes afraid

yawjal(u)

يَوْجَلُ

(She) becomes afraid

tawjal(u)

تَوْجَلُ

D

U

A

L

(You masc.) become afraid

tawjalaan(i)

تَوْجَلانِ

(They masc.) become afraid

yawjalaan(i)

يَوْجَلانِ

(They fem.) become afraid

tawjalaan(i)

تَوْجَلانِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) become afraid

nawjal(u)

نَوْجَلُ

(You masc.) become afraid

tawjaloon(a)

تَوْجَلُوْنَ

(You fem.) become afraid

tawjaln(a)

تَوْجَلْنَ

(They masc.) become afraid

yawjaloon(a)

يَوْجَلُوْنَ

(They fem.) become afraid

yawjaln(a)

يَوْجَلْنَ

 

 

 

A basic verb of formal Arabic is the verb "to put:"

وَضَعَ

wada"(a)

(he) put

 

 

(He) put

wada"(a)

وَضَعَ

(He) puts

yawda"(u)

يَوْضَعُ

(He) puts

yada"(u)

يَضَعُ

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

وَضَعَ : فَعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) put

'ada"(u)

أَضَعُ

(You masc.) put

tada"(u)

تَضَعُ

(You fem.) put

tada"een(a)

تَضَعِيْنَ

(He) puts

yada"(u)

يَضَعُ

(She) puts

tada"(u)

تَضَعُ

D

U

A

L

(You masc.) put

tada"aan(i)

تَضَعَاْنِ

(They masc.) put

yada"aan(i)

يَضَعَاْنِ

(They fem.) put

tada"aan(i)

تَضَعَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) put

nada"(u)

نَضَعُ

(You masc.) put

tada"oon(a)

تَضَعُوْنَ

(You fem.) put

tada"n(a)

تَضَعْنَ

(They masc.) put

yada"oon(a)

يَضَعُوْنَ

(They fem.) put

yada"n(a)

يَضَعْنَ

 

Imperfective

Perfective

yaqa"(u)

يَقَعَ

waqa"(a)

وَقَعَ

(he) falls

(he) fell

yata'(u)

يَطَأُ

wati'(a)

وَطِئَ

(he) treads

(he) treaded

yahab(u)

يَهَبَ

wahab(a)

وَهَبَ

(he) bestows

(he) bestowed

yawja"(u)

يَوْجَعُ

waji"(a)

وَجِعَ

(he) hurts

(he) hurt, caused pain

yawhal(u)

يَوْحَلُ

wahil(a)

وَحِلَ

(he) becomes muddy

(he) became muddy

 

 

The a verbs that will lose the w are the following:

 

Yaw"al(u) ya"al(u)
وَطِئَ وَضَعَ وَسِعَ وَذَرَ وَدَعَ
وَلَغَ وَزَعَ وَلَعَ وَهَبَ وَقَعَ

 

III. u Verbs

These are rare verbs.

وَشُكَ

washuk(a)

(he) was/became about to

 

 

(He) was about to

washuk(a)

وَشُكَ

(He) is about to

yawshuk(u)

يَوْشُكُ

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

وَشُكَ : فَعُلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) am about to

'awshuk(u)

أَوْشُكُ

(You masc.) are about to

tawshuk(u)

تَوْشُكُ

(You fem.) are about to

tawshukeen(a)

تَوْشُكِيْنَ

(He) is about to

yawshuk(u)

يَوْشُكُ

(She) is about to

tawshuk(u)

تَوْشُكُ

D

U

A

L

(You masc.) are about to

tawshukaan(i)

تَوْشُكَاْنِ

(They masc.) are about to

yawshukaan(i)

يَوْشُكَاْنِ

(They fem.) are about to

tawshukaan(i)

تَوْشُكَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) are about to

nawshuk(u)

نَوْشُكُ

(You masc.) are about to

tawshukoon(a)

تَوْشُكُوْنَ

(You fem.) are about to

tawshukn(a)

تَوْشُكْنَ

(They masc.) are about to

yawshukoon(a)

يَوْشُكُوْنَ

(They fem.) are about to

yawshukn(a)

يَوْشُكْنَ

 

►Form IV Mithaal Verbs

  • W Mithaal Verbs

Form IV Mithaal verbs whose first original is w conjugate regularly.

Example:

أَوَشَكَ

'awshak(a)

(he) was/became about to

 

 

(He) was about to

'awshak(a)

أَوْشَكَ

(He) is about to

yuwshik(u)

= yooshik(u)

يُوْشِكُ

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

أَوْشَكَ : أَفْعَلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) am about to

'uwshik(u)

أُوْشِكُ

(You masc.) are about to

tuwshik(u)

تُوْشِكُ

(You fem.) are about to

tuwshikeen(a)

تُوْشِكِيْنَ

(He) is about to

yuwshik(u)

يُوْشِكُ

(She) is about to

tuwshik(u)

تُوْشِكُ

D

U

A

L

(You masc.) are about to

tuwshikaan(i)

تُوْشِكَاْنِ

(They masc.) are about to

yuwshikaan(i)

يُوْشِكَاْنِ

(They fem.) are about to

tuwshikaan(i)

تُوْشِكَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) are about to

nuwshik(u)

نُوْشِكُ

(You masc.) are about to

tuwshikoon(a)

تُوْشِكُوْنَ

(You fem.) are about to

tuwshikn(a)

تُوْشِكْنَ

(They masc.) are about to

yuwshikoon(a)

يُوْشِكُوْنَ

(They fem.) are about to

yuwshikn(a)

يُوْشِكْنَ

 

  • Y Mithaal Verbs

The y of form IV Mithaal verbs will become w in the imperfective due to a phonological reason.

Example:

أَيْقَنَ

'ayqan(a)

(he) was/became certain

 

 

(He) became certain

'ayqan(a)

أَيْقَنَ

(He) becomes certain

yuyqin(u)

يُيْقِنُ

(He) becomes certain

yuwqin(u)

= yooqin(u)

يُوْقِنُ

 

 

 المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

أَيْقَنَ : أَفْـعَـلَ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) become certain

'uwqin(u)

أُوْقِنُ

(You masc.) become certain

tuwqin(u)

تُوْقِنُ

(You fem.) become certain

tuwqineen(a)

تُوْقِنِيْنَ

(He) becomes certain

yuwqin(u)

يُوْقِنُ

(She) becomes certain

tuwqin(u)

تُوْقِنُ

D

U

A

L

(You masc.) become certain

tuwqinaan(i)

تُوْقِنَاْنِ

(They masc.) become certain

yuwqinaan(i)

يُوْقِنَاْنِ

(They fem.) become certain

tuwqinaan(i)

تُوْقِنَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) become certain

nuwqin(u)

نُوْقِنُ

(You masc.) become certain

tuwqinoon(a)

تُوْقِنُوْنَ

(You fem.) become certain

tuwqinn(a)

تُوْقِنَّ

(They masc.) become certain

yuwqinoon(a)

يُوْقِنُوْنَ

(They fem.) become certain

yuwqinn(a)

يُوْقِنَّ

 

Imperfective

Perfective

yuwqiz(u)

يُوْقِظُ

'ayqaz(a)

أَيْقَظَ

(he) wakes up (tr.)

(he) woke up (tr.)

yuwni"(u)

يُوْنِعُ

'ayna"(a)

أَيْنَعَ

(he) ripens (intr.)

(he) ripened (intr.)

yuw'is(u)

يُوْئِسُ

'ay'as(a)

أَيْأَسَ

(he) makes desperate

(he) made desperate

 

►Form VIII Mithaal Verbs

Whether w or y, the first original letter of a form VIII Mithaal verb will become a t in all the verbs and verbids derived from the root, including perfective and imperfective verbs, participles, verbal nouns, etc. This transition was explained in this page.

Example:

اِتَّسَعَ

'ittasa"(a)

(He) had room

(He) became roomy(er)

The root is و س ع W S "o

 

(He) had room

'ittasa"(a)

اِتَّسَعَ

(He) has room

yattasi"(u)

يَتَّسِعُ

 

 

المُضَاْرِعُ الْمَرْفُوْعُ Indicative Imperfective

(Active Voice)

اِتَّسَعَ : اِفْتَعَلََ

S

I

N

G

U

L

A

R

(I) have room

'attasi"(u)

أَتَّسِعُ

(You masc.) have room

tattasi"(u)

تَتَّسِعُ

(You fem.) have room

tattasi"een(a)

تَتَّسِعِيْنَ

(He) has rooms

yattasi"(u)

يَتَّسِعُ

(She) has rooms

tattasi"(u)

تَتَّسِعُ

D

U

A

L

(You) have room

tattasi"aan(i)

تَتَّسِعَاْنِ

(They masc.) have room

yattasi"aan(i)

يَتَّسِعَاْنِ

(They fem.) have room

tattasi"aan(i)

تَتَّسِعَاْنِ

P

L

U

R

A

L

(We dual/plu.) have room

nattasi"(u)

نَتَّسِعُ

(You masc.) have room

tattasi"oon(a)

تَتَّسِعُوْنَ

(You fem.) have room

tattasi"n(a)

تَتَّسِعْنَ

(They masc.) have room

yattasi"oon(a)

يَتَّسِعُوْنَ

(They fem.) have room

yattasi"n(a)

يَتَّسِعْنَ

 

 

Mithaal Verb Conjugation

Form

Perfective

Imperfective
I

waf?l(a)

yafil(u)

yafal(u)

rare

yawfal(u)

rarer in modern standard Arabic

yawful(u)

rarest

yaf?l(a)

yayf?l(u)
IV

'awfal(a)

yuwfil(u)

'ayfal(a)

VIII

'iwta"al(a)

'itta"al(a)

yatta"ill(u)

'iyta"al(a)

'itta"al(a)

 

 

Previous  Next